نقشه‌راه برای طراح وب شدن در 2018

نقشه‌راه برای طراح وب شدن در 2018

نقشه‌راه برای طراح وب شدن در 2018 (به فرموده کامران احمد خان از گیت‌هاب) | لینک اصلی مقاله

اول ببینیم ویکی‌پدیا چی تعریفی به ما می‌ده؟!
تیم برنرز لی کسی بود که سال 1991 وب رو اختراع کرد. اون قدیما وبسایت ها شامل سرتیتر (header) و پاراگراف، و توانایی پیوند (link) دادن به آدرس‌های یکدیگر از طریق ابرپیوند (hyperlink) داده بودن و این برای اون موقع ها خوب بود ولی ...

با پیشرفت وب و هنر طراحی آن، زبان کُد نویسی اش، اَبَرمتن یا HTML ، پیچیده‌تر و انعطاف‌پذیر تر شد. ابزاری مانند جدول‌ها که بیشتر برای نمایش نمودارهای داده‌ای بودند، بزودی مورد استفاده نادرست، برای چیدمان‌های پنهان در صفحه‌های وب قرار گرفتند. با پیدایش الگوهای آبشاری وب یا CSS ، روش نادرست طراحی با جدول‌های پنهان در صفحه از گردونه خارج، و بجای آن استفاده مناسب از ‌‌div و CSS جایگزین آن شد.
در ادامه فناوری‌های یکپارچه سازی پایگاه داده (Database)، و زبان‌های کُدنویسی سمت سرور (Server-Side Scripting) مانند CGI، PHP، ASP. NET، JSP و استانداردهای طراحی مدرن با الگوها (CSS Grid)، ساختار وب سایت‌ها را باز هم تغییر داده و آنرا پیشرفته تر کرده‌اند که در نهایت می رسیم به سایت های واکنش گرا یا سایت های ریسپانسیو (responsive) که با ابعاد و رزولوشن دستگاه‌های مختلف سازگاری دارد و کاربران بدون توجه به اینکه صفحه نمایش دستگاهشان کوچک یا بزرگ اندازه مناسبی از محتوا (متن، عکس و...) را دریافت می کنند.

این ها رو چرا گفتم، چون برای کار روی وبسایت باید این ها رو بلد باشیم نه این که همه این ها رو بلد باشیم ها یعنی هدف رو مشخص کرده، ببینیم کجاییم و به کجا می خواهیم برویم. در ادامه هم روزگار یه کم نمک و فلفل در طول فرایند یادگیری اظافه می کنه :)

در ادامه باید بسته به نیازتون ببینید می خواهید frontend کار باشید یا backend کار، یا شاید devops :|

نقشه راه frontend کار ها که معلومه، html,css,js با تموم کتابخونه هاش و چارچوب های کاریش (frameworks and libraries) تو پرانتز بگم یه کم گرافیک مثل فتوشاپ یا گیمپ هم باید بلد باشید.

نقشه‌راه فرانت اند دولوپر ها ‌| frontend developers

دوستان backend اون چیزی که بچه ها ترجیح میدن اینه که برید و nodejs با php7 یاد بگیرید مثل این که با Go هم کد زدن و خوششون امده به علاوه اگر بخواهن یکی دیگه از زبون های سمت سرور رو برن یادبگیرن اون زبون ruby هستش و البته این ها اون زبان هایی هست که این بنده خدا ترجیح میده وگرنه می تونید هر کدوم از این زبان هایی که در بالا ذکر شد رو برید بخونید و پیاده سازی کنید.

دوستانی که می خواهند بک اند کار شن | backend developers

و اما devops های عزیز این گوی و این میدان  . . .

دوستان دواپس | devops

یادکرد بن‌مایه ها: پروژه نقشه‌راه برای طراحان وب از کامران احمد و ویکی‌پدیای عزیز

برچسب ها: جوملا, JS, PHP, HTML, Ruby, اینترنت و شبکه , JQuery, LAMP, Node.js, Sass and Less, فلوچارت, CSS

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری ارسال نشده است

نظرات خود را ارسال کنید

ارسال نظر به عنوان میهمان
پیوست ها (0 / 3)
کوقعیت خود را به اشتراک بگذارید

خبرنامه!

آدرس ایمیلتون :