aStateOfCode
بهترین زبان های برنامه نویسی ۱۳۹۶
بهترین زبان های برنامه نویسی ۱۳۹۶

خوب ، من هم طبق سنت این چند ساله اینترنت می خواهم بهترین زبان های برنامه نویسی سال میلادی که گذشت رو معرفی کنم .

توجه : برای میزان درجه سختی هر یک از زبان ها از مقیاس 1/5 تا 5/5 که خیلی سخت باشه استفاده شده !


جاوا
http://localhost/astateofcode/wp-content/uploads/2019/09/Java-logo.png

درجه سختی 3/5

جاوا (به انگلیسی: Java) یک زبان برنامه‌نویسیِ شیءگراست که بسیار شبیه به ++C هست اما مدل شیءگرایی آسان‌تری داره ولی از اون طرف  از قابلیت‌های سطح پایین کمتری پشتیبانی می‌کنه یکی از قابلیت‌های بنیادین جاوا اینه که مدیریت حافظه را بطور خودکار انجام می‌دهد. ضریب اطمینان عملکرد برنامه‌های نوشته‌شده به این زبان نسبت به زبانهای نسل اول مثل C بالا است و وابسته به سیستم‌عامل خاصی نیست. برنامه‌های جاوا به صورت بایت کد (کامپایل) می‌شوند که توسط واسط JVM (موتور مجازی جاوا) به کدهای ماشین اجرا می‌شوند .

اگر بخواهم تحلیلی روی این زبان داشته باشم :

مدیریت حافظه با خودشه ، شی گراست و کد هاش همه جا اجرا میشه که خیلی مهمه ، باهاش میشه نرم افزار ، وب و . . . نوشت و  صد البته بخاطر اندروید خیلی محبوب شده ، من خودم زیاد بلد نیستم (علاقه ای هم ندارم چون IDE های جالبی نداره « eclipse , jetbrains » جز  «android studio  » که صرفا برای اندرویده ) . آموزش ها و مستندات فارسی و انگلیسی زیادی داره و فعلا که محبوب ترینه !

حقوقش هم خیلی خوبه و اگر بتونی خودت اپ رو نویسی که ف ب ها 🙂

C
http://localhost/astateofcode/wp-content/uploads/2019/09/c-logo.png

درجه سختی 3/5 (ولی در حد 6/5 سخته)

زبان برنامه‌نویسی سی، زبانی همه منظوره، ساخت‌یافته، دستوری و روندگراست که در سال ۱۹۷۲ توسط دنیس ریچی (خدا بیامرز) در آزمایشگاه‌های بل ساخته شد.

اگر بخواهم تحلیلی روی این زبان داشته باشم :

حدودا همه چی باهاش مینویسن از سیستم عامل و نرم افزار های سیستمی گرفته تا میکرو پروسسرور و روباتیک . چون خیلی سریعه اما مدیریت حافظه با خودته (و دهنت سرویسه !)

 یه جورایی بابا بزرگه و بیشتر زبان هاست و بقیه از اون مشتق شده اند ، اگر دوست داشتید یه روز زبان برنامه نویسی خودتون رو داشته باشید می تونید یه سری به این جا بزنید ؛ نکته : من سی رو بیشتر از جاوا دوست دارم

حقوقش هم خوبه !

++C
http://localhost/astateofcode/wp-content/uploads/2019/09/cpp-logo.png

درجه سختی 4/5

++C (بخوانید سی پلاس‌پلاس) یک زبان برنامه‌نویسی رایانه‌ای همه‌منظوره هست و وقتی میگم همه‌منظوره یعنی : 

شیءگرا – object oriented ،سطح بالا High level ، چندرگه Polymeric (که از برنامه‌نویسی رویه‌ای، تجرید داده‌ها و برنامه‌نویسی شیءگرا پشتیبانی می‌کند)

از موارد استفاده اش می تونم به :

  1. امور آموزشی : اگر دانشجو رشته کامپیوتر باشید (بوده اید) حتما پیشرفته 2 داشتید و چه چیزی بهتر از cpp
  2. برنامه های سیستم و سیستمی 
  3. هوش مصنوعی و روباتیک
  4. امور تجاری : مثلا همین تلگرام میگن با cpp نوشته شده 

با اون همه کاربرد هایی که دیدید ، خیلی حقوقش بالاست !

#C
http://localhost/astateofcode/wp-content/uploads/2019/09/c-sharp-logo.png

سی شارپ خوبه ، سختی نداره 😉

سی شارپ (به انگلیسی: C#)، زبانی شیءگرا و سطح بالا از خانوادهٔ زبان‌های چارچوب دات‌نت شرکت مایکروسافت هست ؛ 

زبان سی شارپ، یک زبان برنامه‌نویسی : چند الگویی polymorphism ، منظم شده مدل‌های تابعی، امری، عمومی Encompasses functional, imperative, public ، شیءگرا و جز گرا Object-oriented and component-oriented ، و در بستر دات نت .NET base می‌باشد .

سی شارپ یکی از ۴۴ زبان برنامه‌نویسی است که توسط زمان اجرای زبان مشترک «Common Language Runtime»از چارچوب دات‌نت پشتیبانی و در همه جا به وسیله مایکروسافت ویژوال استودیو شناخته می‌شود.

یه زمانی (برای ما) معنای برنامه نویسی و برنامه نویس بودن در C# خلاصه می شد (تا این که این اندروید با اپ هاش آمدند و همه چیز رو خراب کردند) حتی پروژه کاردانی من هم با C# و یه WinApp بود ؛ ولی از حق نگذریم (البته با پشتوانه دات نت و زامارین) خیلی پیشرفته شده و باهاش میتونید برای «حدودا» هر چیزی برنامه بنویسید .

دیگه خودتون میدونید درآمدش چه جوریه 😉

پایتون 
http://localhost/astateofcode/wp-content/uploads/2019/09/python-logo.png

درجه سختی اش می تونه 3/5 یا حداکثر 4/5 باشه

پایتون (به انگلیسی: Python) یک زبان برنامه‌نویسی همه منظوره، سطح بالا، شیءگرا و مفسره که فلسفهٔ ایجاد اون تأکید بر دو هدف اصلی «خوانایی بالای برنامه‌های نوشته شده » و « کوتاهی و بازدهی نسبی بالای آن » هست .

کلمات کلیدی و اصلی این زبان به صورت حداقلی تهیه شده‌اند و در مقابل کتابخانه‌هایی که در اختیار کاربر است بسیار وسیع هستند.

جدا از این که چه قدر زبون خوبیه و جادی چه قدر دوستش داره بگذارید در یه مثال خلاصه بکنم 

حتما تا حالا این برنامه رو نوشتیه :”برنامه ای بنویسید که بدون متغییر کمکی مقدار دو متغییر a,b را با هم عوض کند ؟” اگر با خانواده زبان C نویسیدش یا کدتون اینه 

int a = 10, b = 20;

 a = a + b;

b = a - b;

a = a - b;

یا حد اکثر از تابع exchange استفاده می کنید .

ولی توی پایتون فقط می خواهد بنویسی 

a, b = b, a

همین ، حتی “;” هم نمی خواد :)))))

درامدش رو تو سایت های خارجی (به طور میانگین) زده $107,000 ولی تو ایران رو نمی دونم چنده (از جادی بپرسید!) .

جاوااسکریپت
http://localhost/astateofcode/wp-content/uploads/2019/09/javascript-logo.png

درجه سختی اش 1/5 هست چون اگر یه تجربه ای از زبان های مادر مثل C داشته باشی خیلی راحته ولی اگر بخوای تودرتو بری و با المنت های DOM سرو کله بزنی میشه 4/5 ولی با وجود این کتاب خانه ها در حالت تودرتو هم حد اکثر بشه 3/5

جاوااسکریپت (به انگلیسی: JavaScript) زبان برنامه‌نویسی اسکریپت مبتنی بر اشیاء است و علیرغم اشتباه عمومی، زبان جاوااسکریپت با زبان جاوا ارتباطی ندارد، اگر چه ساختار این زبان به سی پلاس پلاس(++C) و جاوا شباهت دارد؛ که این امر برای یادگیری آسان در نظر گرفته شده‌است. از همین رو دستورهای متداول مانند iffortry..catch ,”while” و… در این زبان هم یافت می‌گردند.

این زبان قدیم ها خیلی سخت بود ولی امروزه روز به خاطر کتابخانه های خوبی مثل JQuery , JQuery UI Angular.js , React , Vue , و . . . کار باهاش خیلی راحت تر شده و حتی میشه با همچین کتابخانه هایی (Angular.js , JQuery Mobile) اپ کراس پلتفرم موبایل نوشت 😐 «پروژه کارشناسی خودم  با JQM بود»

و با توجه به نیاز روز (طراحی و توسعه وب و اپ) درامد خوبی داره .

پی‌اچ‌پی 
http://localhost/astateofcode/wp-content/uploads/2019/09/php-logo.png

درجه سختی اش در حالت عادی 2/5 هست و نیازه نداره شما همه چی رو بلد باشی ولی اگر تخصصی بخوای کار کنی یه هو دیدی شد 4/5

پی‌اچ‌پی (به انگلیسی: PHP) یک زبان برنامه‌نویسی است که برای طراحی وب توسعه یافته اما می‌توان از آن به عنوان یک زبان عمومی نیز استفاده‌کرد. (خیلی از همین بات ها تو تلگرام رو با php  می نویسن ) تا ژانویهٔ سال ۲۰۱۳ میلادی پی‌اچ‌پی بر روی ۲۴۴ میلیون وب‌گاه و ۲٫۱ میلیون سرور وب نصب شده‌ (خیلیه ها !) در ابتدا پی‌اچ‌پی از عبارت صفحهٔ خانگی شخصی (به انگلیسی: Personal Home Page) گرفته شده‌بود.« خودم این جریان رو نمی دونستم !» اما اکنون این کلمه مخففِ بازگشتی PHPHypertext Preprocessor به معنی پی‌اچ‌پی: پیش‌پردازندهٔ ابرمتن می‌باشد. فریم ورک های زیادی هم داره http://beebom.com/best-free-php-frameworks/ مثل Laravel , Symfony ,CodeIgniter ,CakePHP  و . . .

پی‌اچ‌پی  کاکامه ، CMS های زیادی با این زبان درست شده (مثل جوملا که این وبسایت ازش ساخته شده) و خیلی خوبه 

PHP کار MVC دان framework سوار را رو هوا می برن !

روبی 
http://localhost/astateofcode/wp-content/uploads/2019/09/Ruby-logo.png

درجه سختی اش 2/5 هست ولی بچه ها میگن 3/5 هم دیده شده !

روبی (به انگلیسی: Ruby) یک زبان برنامه‌نویسی انعطاف‌پذیر، پویا و شیءگراست. روبی ویژگی‌های نگارشی پرل و شی گرایی اسمال‌تاک را با هم در خود دارده . زبان روبی پارادایم‌های گوناگون برنامه‌نویسی از جمله برنامه‌نویسی تابعی، شیء گرا و بازتابی را پشتیبانی می‌کنه و دارای گزاره‌ها و متغیرهای پویا و مدیریت حافظه خودکار هستش .

من خودم با روبی کار نکردم (مفسرش رو نصبش کردم ولی یه hello world رو هم نتونستم باهاش بنویسم 😐 ) . من روبی رو با Ruby on Rails شناختم ولی فریم ورک های دیگری هم داره . مثالی که از روبی می تونم بزنم گیت هابه و اگر بنامه نویسس باشی میدونی چیه و من چی می گم ؛ از لحاظ درامد هم خوبه و خیلی ها سعی کردن بگن PHP آینده است ولی منن Hypertext Preprocessor خودم رو ترجیه میدم 🙂

اس‌کیوال
http://localhost/astateofcode/wp-content/uploads/2019/09/sql-logo.png

درجه سختی اش 1/5 هستش (شما فقط باید مدل رابته ای اش رو یاد بگیرید)

در مدل رابطه‌ای داده‌ها، زبان ساختارمند پرسش‌ها یا اس‌کیوال || سی‌کوال (Structured Query Language - SQL) زبانی است سطح بالا مبتنی بر زبان سطح پایین و ریاضی جبر رابطه‌ای که برای ایجاد، تغییر، و بازیابی داده‌ها و نیز عملیات بر روی آنها به‌کار می‌رود.

بر اساس «مدل رابطه‌ای داده‌ها برای بانک‌های بزرگ داده‌های اشتراکی» باهاش پایگاه داده میسازن و میشه گفت نوع های مختلفی داره مثل MS SQL یا MySQL (که پایگاه داده منه) .

درامدش خوبه اما یه سری محدودیت ها داره که باعث شده شرکت های بزرگ در دنیای جدید (اینترنت) به سوی noSQL دارن کوچ کنن .

سویفت 
http://localhost/astateofcode/wp-content/uploads/2019/09/Swift_logo.png

درجه سختی اش 3/5 هست (من باهاش کد نزدم بچه ها میگن)

‍‍‍‍‍‍ سویفت (به انگلیسی: swift) یک زبان برنامه‌نویسی چند شیوه‌ای و از نوع کامپایلری است که برای توسعهٔ iOS، macOS، watchOS و tvOS توسط شرکت اپل ساخته‌شده (مثلا به جای Objective-C شون) سویفت برای کار با فریمورک‌های Cocoa و Cocoa Touch اپل و تعامل با حجم عظیمی از کدهای Objective-C نوشته شده و برای محصولات اپل طراحی شده . سویفت می‌خواهد جلوی خطاهای برنامه‌نویسی را بیشتر بگیرد و امنیت بیشتری نسبت به Objective-C داشته باشد و در عین حال نگارش مختصرتر و کوتاه‌تری داشته باشد. (چه قدر خوب !) این زبان توسط کامپایلر LLVM که درون برنامهٔ Xcode قراردارد  ساخته می‌شود و سپس از runtime زبان Objective-C بهره می‌برد که اجازه می‌دهد کدهای سویفت کنار کدهای C ، C++ و Objective-C در کنار هم در یک برنامه اجرا شود.

من نه باهاش کد زدم و نه دیدمش (تازه میگن “;” هم نمی خواد ) . من کلا از Apple به خاطر غرور بیجا ، توهم امنیتیش و اون قفس طلاییش خوشم نمیاد پس قید درامد این یکی رو می زنیم .

در کل اگر بخواهید بدونید دنبال کدوم برید و کدوم رو یاد بگیرید توصیه من همه اش هست ولی اگر هنوز نمی تونید انتخاب کنید توصیه من اینجاست 

بن مایه ها ( زبان های برنامه نویسی برتر && ویکی پدیا )

خونه      c0de      بهترین زبان های برنامه نویسی ۱۳۹۶

پاسخی بگذارید

textsms
account_circle
email

aStateOfCode

بهترین زبان های برنامه نویسی ۱۳۹۶
خوب ، من هم طبق ثنت این چند ساله اینترنت می خواهم بهترین زبان های برنامه نویسی سال میلادی که گذشت رو معرفی کنم .
扫描二维码继续阅读
2019-09-09