فیبوناچی در پایتون

فیبوناچی در پایتون !

من همیشه از فیبوناچی خوشم می آمد :)

یعنی برام جالب بود که چه جوری جمع یه عدد با عدد قبل خودش می تونه اینقدر برای کامپیوتر سخت و سنگین باشه و کنجکاو تر ام می کرد وقتی رسیدن در جواب کمترین زمان (نه از لحاظ قدرت سخت افزار بلکه از نظر الگوریتمیک و روند کار) می تونه چه جوری باشه ؟!

ادامه مطلب

پر استفاده ترین تکه کد های jquery

از خوبای جی‌کوئری . . .

از خوبای جی‌کوئری (پر استفاده ترین هاش)

داشتم تو نت دنبال تکه کد های جالب برای بلاگ می گشتم تا به این پست بر خوردم " پرکاربردترین قطعه کدهای جی کوئری " به عنوان یه توسعه دهنده برام جالب بود که مردم چه کدی رو بیشتر از همه تو JQuery استفاده می کنند

ادامه مطلب

best of all programming languages

بهترین زبان های برنامه نویسی 1396

خوب ، من هم طبق ثنت این چند ساله اینترنت می خواهم بهترین زبان های برنامه نویسی سال میلادی که گذشت رو معرفی کنم .

توجه : برای میزان درجه سختی هر یک از زبان ها از مقیاس 1/5 تا 5/5 که خیلی سخت باشه استفاده شده !

ادامه مطلب

kebab-case-or-camel-case-which-one

کباب کیس یا کمل کیس، مسئله این است !

برنامه نویس های عزیز و گرامی، همون طور که می دونید (امیدوارم که بدونید!) برای نحوه نامگذاری (متغییر ها | آرایه ها و ...) روش‌های مختلفی وجود دارد که هر زبان قانون خود را دارده.
برای مثال حتما تا به حال از روش‌های نامگذاری PascalCase, camleCase استفاده کرده‌اید.
مثلا نامگذاری یه متغییر در camleCase (معروف به روش کوهان شتری) به این صورته که حرف اول کوچک و سپس هر کلمه بدون فاصله و با حروف بزرگ نوشته میشه:


myCamleCaseVariable


یا در همون PascalCase اولین حرف کلمات به صورت بزرگ و بقیه حروف به صورت کوچک نوشته می شوند و برای کلمات بعدی اش هم به همین صورت :


MyPascalCaseVariable

حالا این وسط هم یه روش ماری هم هست که php نویس ها خیلی دوستش دارن (: و به snake_case معروفه و به این صورت که همه حروف کوچک و بینیشون ـ گذاشته میشه (lower_case_with_underscores) :


my_snake_case_varible

اخیرا هم یک روش نامگذاری را با اسم «روش کباب» تو یکی از همین کانال های تالگرامی دیدم که خیلی جالب بود! مدل kebab-case مدلی هست که چون ظاهرش شبیه اینه که یک سیخ کباب از آن رد شده به kebab-case معروف شده‌! /* جای خوشحالی دارد که یکی از عبارات فرهنگ ایرانی وارد اصطلاحات دنیای برنامه‌نویسی شده!*/
my-kabab-case-varible
البته این روش بیشتر به درد آدرس دهی به فایل ها (مخصوصا عکس ها) در برنامه نویسی تحت وب می خوره . در این بین کتابخانه Lodash (یه کتابخانه جاوا اسکریپته برای راحت تر کردن کار شما در استفاده از آرایه ها، ابجکت ها و رشته ها ... ) متدی برای تبدیل string به حالت kebab-case دارد. برای این منظور می‌توانید از _.kebabCase('my food bar') استفاده کنید که خروجی my-food-bar تحویل بگیرید بود.

بن‌مایه ها : لتر کیس از ویکی پدیا و lodash

خبرنامه!

آدرس ایمیلتون :