aStateOfCode
دوست من، بعضی وقتا تقصیر تو نیست!
دوست من، بعضی وقتا تقصیر تو نیست!

روایت من از نصب CentOS 7 روی VirtualBox در اوبونتو 18.10

یه پروژه ای داشتم که می بایست دوتا CentOS روی VirtualBox می آوردم بالا، به هر کدوم ip می دادم، MariaDB نصب می کردم و سیستم به گونه ای master/slave همدیگه باشن که اگه یکیشون down شد اطلاعات روی اون یکی ثبت بشه.

خوب، من VirtualBox رو از software center نصب و پس از اون به سایت centos.org مراجعه و از یکی از میرورر ها یه توزیع مینیمال دانلود کردم(md5sum هم گرفتم که مشکلی نداشته باشه و فایلم مطابق با هش iso بود).

قبلا در ویندزد 😁 توی vmware یه اوبونتو آورده بودم بالا و با فرآیند آشنا بودم. مثل تمام نصب های دیگه به سیستم منابع رو دادم و توزیع رو مشخص و فایل iso رو هم به VD دادم و آماده نصب شدم.

https://astateofcode.ir/wp-content/uploads/2019/10/virtualbox1.png
https://astateofcode.ir/wp-content/uploads/2019/10/virtualbox2.png
https://astateofcode.ir/wp-content/uploads/2019/10/virtualbox3.png

ولی وقتی روی start زدم به من این خطا رو داد.


FATAL: No bootable medium found! System halted.

اون فیتال اررور رو کپی کردم گوگل و این راهنما برام آمد. مشکل این بنده خدا عدم پیدا کردن فایل iso توسط VirtualBox بود منم طبق راهنمایی ها رفتم جلو و به هر دری زدم که سیستم iso رو بشناسه:

فلشم رو bootable کردم.
یا فایل iso رو روی فلش dd زدم.
حتی رفتم 5000 تومن دادم 2 تا DVD (سال 87 که من دبیرستان بودم می خریدم دونه‌ای 50 تومن و پک 50 تاییش 16000 تومن) و ios رو رایت کردم ولی باز هم همون خطا رو می داد. (یه بنده خدای دیگه هم این مشکل رو داشت و تیک passtrough نزده بود /* می خواهم بگم همه‌اش رو امتحان کردم.*/)

یواش یواش داشت اعصابم رو خورد می کرد و هیچ راهی هم نداشتم، توی گروه های تلگرامی هم گذاشتم که متاسفانه راه به جایی نبرد 😔

در اون لحضه یاد اپزود 86 رادیو گیک جادی افتادم، اون قسمتش که اون آقای خبرنگار گفت :

برنامه‌نویس ها توی سیلیکن ولی تنها و منزوی هستن. اون ها روزی 9-8 ساعت تو شرکت کد می زنن و بعد که میان خونه دوباره سرشون تو کامپیوتره و دارن دنبال دنبال باگ های کدهاشون می گردن.
با خودم گفتم این چه زندگیه که ما داریم 😕 بعدش یه خورده فوحش به زمین و زمون دادم 🤬 و یه خورده دیگه هم این ور و اونور کردم ولی باز هم نشد که نشد.

من قبلا تو نصب اوبونتو 17.10 مشکل نگرفتن md5sum رو داشتم و با خودم گفتم جهنم. بگذار یکی دیگه دانلود کنم.

فایل iso اول 805 مگ بود

https://astateofcode.ir/wp-content/uploads/2019/10/centos7-iso-properties-1.png

با کمال تعجب دیدم این یکی 962 مگ 😐

https://astateofcode.ir/wp-content/uploads/2019/10/centos7-iso-properties-2.png

دانلودش کردم و بفرما درست شد.

https://astateofcode.ir/wp-content/uploads/2019/10/centos7-shell.png

می دونی، بعضی وقت ها یه چیزهایی تو زندگی هست که تقصیر تو نیست. با وجود اینکه اعتقادی به قضا و قدر ندارم و معتقدم ما خودمون آینده‌مون رو می سازیم (فارغ از جبر جغرافیایی و اجتماعی) ولی فکر کنم این یکی دیگه شانس من بوده. اون iso جدیده رو هم شانسی دانلود کردم و شانسی هم اوکی شد.

نکته فلسفی این مقاله برای من :

تو این چهار روز، از صبح که بیدار می شدم و سر کار، فکرم مشغول دلیل نصب نشدن OS بود. تا 1 شب بیدار بودم و صبحش 7 بلند می شدم. می دونستم باید ارائه وب‌معنایی رو برای لاگ آماده کنم و 1 اسفند سمینار دارم؛ عصری که داشتم این مطلب رو می نوشتم پیش خودم فکر کردم «من گیکم، گیکِ گیک! درست مثل اون برنامه‌نویس‌ها توی اپزود 86» و یه جورایی با این قضیه حال می کنم 🤭

https://astateofcode.ir/wp-content/uploads/2019/10/geek-meme.png
خونه      منِ برنامه‌نویس      دوست من، بعضی وقتا تقصیر تو نیست!

پاسخی بگذارید

textsms
account_circle
email

aStateOfCode

دوست من، بعضی وقتا تقصیر تو نیست!
روایت من از نصب CentOS 7 روی VirtualBox در اوبونتو 18.10 یه پروژه ای داشتم که می بایست دوتا CentOS روی VirtualBox می آوردم بالا، به هر کدوم ip می دادم، MariaDB نصب می کر…
扫描二维码继续阅读
2019-10-08