aStateOfCode
لینک‌های کوتاه « کوته پیوند » چه هستند و کوتاه کننده آدرس چه کار می کند؟
لینک‌های کوتاه « کوته پیوند » چه هستند و کوتاه کننده آدرس چه کار می کند؟

چند روز پیش یکی از دوستانم پرسید کوتاه کننده لینک «کوته پیوند» چیه یا چه کار می کنه ؟!
جواب مختصری بهش دادم ولی در این مقاله می خواهم توضیح مفصلی بدم یه کوته کننده آدرس اینترنتی چیه؟


بدین منظور اول باید ببینیم URL چیه، URL مخفف Uniform Resource Locator که معنی لغوی اش میشه «مکان یکنواخت منبع» و از اونجایی که من هم نمی دونم مکان یکنواخت منبع چیه 😐 معادل سازیش می کنیم به «نشانی اینترنتی» و کارش مشخص‌کننده موقعیت مکانی و نحوهٔ واکشی یک منبع در اینترنت یا شبکه‌هایی مشابه اینترنت هست (مثلا یه لینک دانلود مستقیم رو درنظر بگیرید : نام و دامنه سایت > پوشه دانلود ها > پوشه فایل های pdf > و اسم فایل ما با پسوندش = xyz.ir/downloads/pdfs/programming.pdf )

http://localhost/astateofcode/wp-content/uploads/2019/09/URI-URL-URN.png

حالا که url رو گفتم بگذار یه اشاره ای هم به urn بکنم، urn مخفف Uniform Resource Name که معادلش میشه «نام یکنواخت منبع» که نام یک منبع روی نت هست .
اگر گیج شدید تفاوت url با urn اینه که urn شبیه اسم یک شخص عمل می‌کنه در حالی که url آدرس خیابان آن شخص را بازسازی می‌کنه یا به عبارت دیگر urn هویت شی را مشخص می‌کنه در صورتی که url روشی برای پیدا کردن آن را فراهم می‌کنه و از ترکیب این دو با یکدیگر URI به وجود میاد و بیانگر «شناسانهٔ یکنواخت منبع» هستش و در اصل رشته ای از کارکتر هاست که برای شناسایی یک نام یا منبع روی اینترنت استفاده میشه .

حالا ببینیم فلسفه این کوتاه کننده های لینک چیه ؟
کوتاه کننده های آدرس، سرویس هایی هستند که آدرس های طولانی را دریافت و در عرض چند ثانیه به یک لینک کوتاه و مختصر اینترنتی تبدیل می کنند اغلب این سرویس‌ها در واقع یک Redirect (تغییر مسیر) انجام می دهند . یعنی کاربر با کلیک بر روی آدرس کوتاه شده ابتدا به سایت ارائه دهنده اون سرویس هدایت و سپس وب سایت ارائه دهنده سرویس، کاربر را به سایت اصلی می‌فرستد.

http://localhost/astateofcode/wp-content/uploads/2019/09/shortlink.png

کاربران نهایی براحتی می توانند با کلیک بر روی لینک کوتاه شده، به مقصد مورد نظر خود هدایت شوند. بیشترین جایی هم که نیاز به استفاده از سرویس کوتاه کننده لینک هست و در آنجا می توانید آدرس های اینترنتی کوتاه شده بسیاری را نیز مشاهده کنید، شبکه اجتماعی توییتر است چرا که کاربران در پست های این شبکه اجتماعی با محدودیت تعداد کاراکتر مواجه هستند(حداکثر 140 کاراکتر برای هر پست)، درنتیجه این محدودیت، وارد کردن آدرس کامل وب سایت ها را دشوار می سازد.«البته وقتی ادرس لینک رو پیست کنید خود یوییتر اونو مختصر می کنه».
علاوه بر این اگر بخواهید لینک کوتاه شده را از طریق پیامک ارسال کنید (تاحالا من خودم ندیدم لینکی رو sms کنه!) دیگری نیازی به صرف مدت زمان زیادی برای تایپ آن، هزینه بیشتری برای ارسال آن و ترس از اشتباهات تایپی نخواهید داشت.

همچنین با وجود عدم محدودیت حروف در تلگرام، باز هم کاربران از سرویس های کوتاه کننده لینک چون goo.gl استفاده می کنند و از دلایل استفاده از این سرویس ها می توان به :

  1. تاثیر مثبت در سئو به دلیل راحتی در اشتراک گذاری لینک
  2. امکان دریافت گزارش دقیق از جزئیات بازدیدکنندگان لینک
  3. امکان کسب درآمد از لینک های کوتاه و دریافت درآمد به ازای هر بازدیدکننده از لینک کوتاه
  4. نمایش ندادن لینک واقعی به کاربران

اشاره کرد.
و در آخر هم می خواهم چند سرویس فارسی و انگلیسی معرفی کنم :
پارسی رو پاس می داریم و با سایت llink.ir شروع می کنیم، اِل‌لینک یا لایت‌لینک، یکی از سرویس‌های ارائه شده توسط آزمایشگاه ایده نو هست که با هدف کوتاه کردن آدرس‌هایی با تعداد کاراکتر زیاد ارائه شده. این سرویس علاوه بر برخورداری از قابلیت درج کلیدواژه، می‌تواند کمک خوبی برای اشتراک‌گذاری لینک در سراسر وب، علی‌الخصوص پلتفورم شیرترانیکس باشد. یون یا yon.ir که اون هم خیلی سرویس خوبی ارائه میده و از ۳۰۱ برای redirect کردن لینک ها استفاده می کنه.

یکی دیگه هم

با وجود این که سرویس های زیادی وجود دارن مثل bit.ly , adf.ly ولی بهترینشون همون goo.gl هستش و با ورود به حساب گوگلی تون می توانید از تعداد کلیک و مدیریت لینکتون رو هم داشته باشید.

بن‌مایه ها : نشانی وب و کوتاه کننده لینک

خونه      بلاگ      لینک‌های کوتاه « کوته پیوند » چه هستند و کوتاه کننده آدرس چه کار می کند؟

پاسخی بگذارید

textsms
account_circle
email

aStateOfCode

لینک‌های کوتاه « کوته پیوند » چه هستند و کوتاه کننده آدرس چه کار می کند؟
چند روز پیش یکی از دوستانم پرسید کوتاه کننده لینک «کوته پیوند» چیه یا چه کار می کنه ؟!جواب مختصری بهش دادم ولی در این مقاله می خواهم توضیح مفصلی بدم یه کوته کننده آدرس اینترن…
扫描二维码继续阅读
2019-09-09