aStateOfCode
در دانشگاه به ما چه یاد دادند ؟!
در دانشگاه به ما چه یاد دادند ؟!

مدتی پیش داشتم یه مقاله از شماتیک می خوندم که درمورد علوم کامپیوتر بود و اینکه علوم برای چه کسانی مناسبه.
یه قسمت جالب اون وسط های مقاله نوشته بود که :

برای فارغ التحصیل شدن در رشته علوم کامپیوتر از یک دانشکده یا دانشگاه باید چه مفاهیمی را آموخته باشیم؟!

و این سوال برای من پیش آمد، آیا واقعا ۴ سال و خورده ای عمر بی زبون رو تلف کردیم یا واقعا اتفاقی هم برای ما آفتاده و چیزی یاد گرفتیم.


قطعا دانشگاه چیز های روز مره ای مثل آداب معاشرت و اجتماعی رو به ما داده یا لااقل اونو تقویت کرده، ولی ما باید در دانشگاه چه می آموختیم !

چگونگی اجرای وظایف سیستم های کامپیوتری در سطوح سخت افزاری و نرم افزاری :

به زبان ساده این که کامپیوتر چه جوری کار می کنه و سخت افزار و نرم افزار چیه، تعریف عمومی و اون چیزی که من می دونم به قسمت فیزیکی کامپیتوتر (رَم | هارد | سی‌پی‌یو و مادر‌بورد) سخت‌افزار و اون قسمتی که ما نمی بینیم ویا کد هایی که ما می نویسیم و اجرا می کنیم (دربرگیرنده داده‌ها یا دستورها) نرم‌افزار می گویند.

چگونگی نوشتن کد به زبان های برنامه نویسی مختلف :

یادش بخیر، من خودم با ویژوال بیسیک شروع کردم. بعد که آمدم یونی زبان برنامه‌نویسی C رو به ما یاد دادن و بعد که رفتیم پیشرفته ۲ شروع کردن به یاد دادن ‌CPP و CSharp ؛ از زبان های مترجمی بگذریم هیچ وقت طراحی وب رو اونجوری که باید و شاید (چه PHP یا ASP.net) به ما یاد ندادن 🙁

ماهیت و کاربرد ساختارهای داده و الگوریتم ها :

ما یه استاد چاق و کله خری داشتیم که C درس میداد. آدم خوبی بودها ولی خیلی با بچه ها کل کل می کرد و یا اینکه هیچ چیز نمی فهمن و از این حرفا. این استادمون برای اولین بار در این درس اول شروع کرد به یاد دادن اصول طراحی الگوریتم و فلوچارت و نیمه ترم هم سریع C رو تموم کرد. خلاصه کنم، اگر من امروز چیزی از برنامه‌نویسی بلدم مدیون اون هستم چون به جای دادن ماهی، ماهی گیری رو به من یاد داد.

مفاهیم محاسباتی (برای مثال منطق صوری، نظریه گراف و غیره) :

من خودم هم نمی دونم نظریه گراف ها چیه، شاید تنها چیزی رو هم که از ریاضی گسسته فهمیدم تفاوت بین اعداد گسسته و پیوسته بود:| ولی قطعا باید چیز مهمی بوده باشه (نکته شرم‌آورد دیگر که می تونم بیان کنیم اینه که من تازه ترم دوم کارشناسی بود که فهمیدم سیگما چیه! «Σ» و طی نگارش این نوشتار بود که برای اولین بار سیگمای کوچک رو دیدم «σ» ).

چگونگی طراحی یک کامپایلر، سیستم عامل و کامپیوتر:


این یکی رو امیدوارم تو کارشناسی ارشد بهمون یاد بدن چون من در حد روشن کردن یه ال‌ای‌دی و یا حد اکثر یه هلف ادر می تونم یه کامپیوتر بسازم.

خونه      منِ برنامه‌نویس      در دانشگاه به ما چه یاد دادند ؟!

پاسخی بگذارید

textsms
account_circle
email

aStateOfCode

در دانشگاه به ما چه یاد دادند ؟!
مدتی پیش داشتم یه مقاله از شماتیک می خوندم که درمورد علوم کامپیوتر بود و اینکه علوم برای چه کسانی مناسبه.یه قسمت جالب اون وسط های مقاله نوشته بود که : برای فارغ التحصیل شد…
扫描二维码继续阅读
2019-09-09